چاپ        ارسال به دوست

فرماندار شمیرانات در جلسه شورای سالمندان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت؛

حدود ۲۰ درصد جمعیت جامعه ما به خصوص در شهرستان شمیرانات را سالمندان تشکیل می‌دهند

گالری تصاویر

    فرماندار شمیرانات در جلسه شورای سالمندان شهرستان شمیرانات که در دانشگاه بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد جمعیت جامعه ما به خصوص در شهرستان شمیرانات را سالمندان تشکیل می‌دهند که این کسر قابل توجه جمعیتی همگی ما را به انجام برنامه ریزی، سیاستگذاری، اقدام و عمل و ارایه راهبردهای جدید و عملی موظف می‌کند.

    به گزارش وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر شهریور با اشاره به اهمیت مضاعف توجه مسئولان به حوزه آسیب های اجتماعی، افزود: متاسفانه هر روز در حوزه‌های مختلفی مانند خشونت، اعتیاد، طلاق، ناامیدی اجتماعی و کاهش سرمایه‌های اجتماعی شاهد فاجعه های گوناگون در سطح جامعه هستیم؛ این مساله به عدم توجه به مبحث آموزش‌های اجتماعی و مهارت‌های زندگی در دوران کودکی، نوجوانی و مقاطع پیش دبستانی برمی‌گردد.

    وی با بیان اینکه متاسفانه دانش و فهم لازم برای برخورد با این حوزه را نداشتیم، عنوان کرد: این درحالیست که ارائه آموزش‌های اجتماعی در دوران کودکی در هیچ کجای دنیا رهاشده نیست، بنابراین باید برای مقطع پیش دبستانی در تمامی حوزه‌های جامعه پذیری، پایبندی به ارزش‌ها و نگرش‌های جامعه و همچنین کسب مهارتهای زندگی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

    دکتر شهریور با بیان اینکه جامعه ما در آغاز ورود به یک جنبش سالمندی است، گفت: مساله‌ای که جنبش سالمندی را در کنار تمامی مشکلات آن با اهمیت می‌کند، این است که متاسفانه جامعه ما در برخورد با این مساله سردرگم و فاقد یک برنامه ریزی مشخص و منسجم است.

    وی توجه بهزیستی و سایر ارگان‌های ذیربط را نسبت به مساله ازدواج سالمندان جلب کرد و افزود: امروز بخش اعظمی از  جامعه سالمندی ما قابلیت بهره مندی از تسهیلات حوزه بهداشتی و توانبخشی را داراست، اما هنوز عملا نتوانستیم ظرفیت های بهداشتی را با این گروه گره بزنیم. به عنوان نمونه در حوزه تنهایی و فراغت سالمندان نه سیاستگذاری درستی شده و نه اقدام منسجمی صورت گرفته و یا در حوزه مسکن و نگهداری سالمندان دچار نوعی تغافل تاریخی شده ایم. در همین راستا در حوزه شمیرانات به واسطه حضور پتانسیل ارزشمند دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، وظیفه ما دو چندان شده است.

    فرماندار شمیرانات با بیان اینکه عزم دستگاه ها و شرکای اجتماعی برای اقدام به موقع و عملی در حوزه سالمندی باید جذب شود، عنوان کرد: شهرداری، فرمانداری، بهزیستی و سایر شرکای اجتماعی دخیل در حوزه سالمندی باید اراده و توان خود را برای حل مشکلات و معضلات این حوزه به روی هم ریخته و با هم‌افزایی این روند را تسهیل و تسریع کنند.

     وی با تاکید بر  دانایی محوری در سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی حوزه سالمندی و همچنین اهمیت استفاده از پتانسیل علمی دانشگاه‌ها در این حوزه، اظهار کرد: در حوزه شمیرانات باید اقدامات اساسی در حوزه سالمندی عملیاتی شود، به عنوان نمونه تسهیل دسترسی سالمندان به بهداشت و درمان و تسهیلات و امکانات توانبخشی باید در اولویت باشد.

    وی با بیان اینکه اکثر سالمندان منطقه شمیرانات از طبقه متوسط جامعه هستند و همین مساله بسیاری از کارها را تسهیل می‌کند، گفت: باید حوزه سالمندی را از بینش های سلبی و سخت ایدئولوژیک جداکنیم؛ به عنوان نمونه با شاد و مفرح سازی فضای پارک‌ها محیط مناسبی برای حضور سالمندان فراهم کنیم تا از لاک تنهایی خود خارج شوند.

    شهریور در خاتمه افزود:  باید به سمت اقدام و عمل دانایی محور، آگاهانه، عادلانه و بسیار دقیق و صحیح حرکت کنیم.

******

برای حل مشکلات سالمندی باید هرچه سریع‌تر وارد حیطه عمل شویم

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در جلسه شورای سالمندان شهرستان شمیرانات، عنوان کرد: اگرچه نمی‌توان به صورت ضربتی و ناگهانی کل تهران یا حتی منطقه شمیرانات را به شهر و منطقه دوستدار سالمند تبدیل کرد ولی می‌توان با بهره مندی از تمام پتانسیل‌های موجود و هم افزایی توان ارگان‌های مختلف اجرایی قدم‌های مؤثری برای حل مشکلات سالمندان برداشت.

دکتر علیرضا بهرامی با تاکید بر ضرورت ارائه مسائل و معضلات اجتماعی در محیط‌های دانشگاهی، عنوان کرد: در این صورت می‌توان با بررسی کارشناسانه و تخصصی مسائل توسط دانشگاهیان، به بهترین راهکارها برای حل مساله دست پیدا کرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در بیشتر موضوعات ما هنوز در مرحله تصویرسازی مشکلات هستیم نه ارائه راه حل، اظهار کرد: از یک طرف نخبگان و سرمایه‌های جامعه در دانشگاه‌ها حضور دارند و از طرف دیگر مشکلات اجتماعی و بهداشتی در جامعه موج می‌زند، در حالیکه باید با ایجاد یک پل ارتباطی مناسب بین دانشگاه و جامعه روند حل مشکلات را تسریع و تسهیل کرد.

وی با اشاره به مشکلات عدیده حوزه سالمندی کشور، عنوان کرد: اگرچه در این حوزه مشکلات و مسائل زیادی وجود دارد ولی می‌توان با تمرکز بر چند کار کوچک بستر مناسبی برای حل مشکلات در سایر بخش‌ها فراهم کرد. به عنوان نمونه می‌توان در آموزش پرورش با پایلوت چند مدرسه و ارائه آموزش‌های مناسب در رابطه با نحوه برخورد و رفتار با سالمندان در این زمینه فرهنگ سازی کرد یا کارگاه‌های آموزشی را با حضور پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها در کنار دانش‌آموزان برگزار کرد، این مساله در کنار فرهنگ سازی، اثرات مثبت دیگری همچون برقراری ارتباط بین نسلی را به دنبال خواهد داشت.

بهرامی با بیان اینکه ۶۵ درصد درمان خصوصی ایران در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار داد، عنوان کرد: به عنوان نمونه می‌توان خدمات رایگان درمان‌های سرپایی را برای بخشی از هرم سنی سالمندان آغاز کرد یا برخی از پارک‌های منطقه را برای حضور سالمندان مناسب سازی کرد و پس از آن در صورت اثربخشی این مسائل را به سایر مناطق تعمیم داد. به عبارت دیگر همانگونه که امام علی (ع) فرموده اند: " بزرگ فکر کنید، کوچک عمل کنید و سریع شروع کنید"، باید هرچه سریع‌تر حتی شده با قدم‌های کوچک وارد حیطه عمل شویم.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت توجه به موضوع پیشگیری، آموزش و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، تاکید کرد: به عنوان نمونه ۵۰ درصد سالمندان با علائم بالینی مانند مشکلات حاد کلیوی یا بیماری‌های چشمی از وجود بیماری فشار خون آگاه می‌شوند. در حالیکه می‌توان با ارائه خدمات رایگان بررسی فشار خون در مکان‌های عمومی مانند سراهای محله و یا توزیع بروشورهای آموزشی از بروز بسیاری از این مشکلات پیشگیری کرد.

وی در این رابطه پیشنهاد کرد: می‌توان با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی سالمندی برای کارمندان در آستانه بازنشستگی در قالب آموزش‌های ضمن خدمت، بسیاری از آموزش‌های ضروری را به افراد منتقل کرد.

بهرامی با اشاره به پتانسیل بالای منطقه شمیرانات در رابطه با موضوع سالمندی، تصریح کرد: وجود پتانسیل‌های بالای درمانی و دانشگاهی در این منطقه و در کنار آن سطح بالاتر تمکن مالی و سواد اکثر ساکنان منطقه شمیرانات، امتیازات مطلوبی برای ارائه خدمات سالمندی و حل مشکلات این قشر جامعه فراهم کرده که باید با برنامه ریزی صحیح و کاربردی از آن به صورت بهینه استفاده کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان تاکید کرد: جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وجود پتانسیل‌های موجود در این مرکز همچون گروه‌های پژوهش سالمندی و مرکز پایش سلامت سالمندی، آمادگی دارد تا خدمات مورد نیاز در زمینه تولید محتوای آموزشی و اجرای طرح‌های پژوهشی در زمینه سلامت سالمندی را ارائه کند.

لازم به ذکر است، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات، علاوه بر تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و 800 نیروی متخصص، در رشته های تخصصی سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی )، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

 

انتهای پیام/


١٦:٠٧ - دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١٤٥٤٨    /    تعداد نمایش : ١٠٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج